יש פה מישהו שלא קינא פעם? אף פעם?

כנראה שלא, באדם טבועה קנאה. עכשיו יש 2 שאלות:

  1. האם אתה עובד עליה ומבטל אותה
  2. האם הקנאה הזו עבור דבר חומרי / רוחני או לשם שמיים בלבד

הצד השלילי של הקנאה, משמיד, הורס. מבטל כל חלקה טובה, גורם לאדם להיות במרתף אחרי אוויר, לא להסתפק ולא להיות שמח בחלקו. כי תמיד יהיה ‘דמיון’ שבחוץ, לאחר,  טוב יותר. למרות שבהכרח זה לא כך, ה’ יתברך דואג לכל אחד מאיתנו בצורה מדויקת. לכל אדם נותן בדיוק מה שהוא צריך כדי שיהיה לו טוב בזה ובבא.

מצד שני, קנאה חיובית. כזו שאומרת ‘איזה יופי המתוק הזה, גם אני רוצה להיות כך’! לומד תורה, נעים לבריות, משלב בין עולמות, סבלן, סלחן, חכם וכו’ אני גם רוצה. זה בסדר, תעבוד להגיע למקום הזה ותגיע. תקבל מ’האדם’ הזה השראה, אך לעולם אל תרצה שיהיה לו פחות או לא טוב. תרצה שיהיה לו טוב, אפילו יותר מ-לך. אך שגם לך יהיה! זו קנאה חיובית, זו קנאה שמתקרבת לעבודת השם.

אנחנו רואים שפנחס פעל מתוך אהבה עזה, קנאה חמה כאש להשם יתברך. ומתוך ישוב הדעת וזחיחות אמונה ובטחון פעל בקנאתו, והרי התורה משבחת אותו וכתבה את שכרו – לעולם ועד השושלת שלו יהיו כהנים!

ניתן ללמוד מפה מוסר גדול לחיינו. אדם שמראה לחבר שלו כמה הוא טועה, כמה הדרך שלו שגויה ורוצה לתקנו, צריך להיות שלם באותו הדבר שהוא מעיר.
אחרת, מתעוררים רגשות שלילים, דינים ולדעתי גם קנאה סמויה בינהם.

הגמל לא רואה את הדבשת של עצמו? מכירים😊

חז”ל אמרו יפה יותר “שכל הפוסל, במומו הוא פוסל” (רמב”ם, ספר קדושה).

מה זאת אומרת? שלפני שאנו מעירים מבקרים, פוסלים את אחרים, עדיף שנתבונן בתוך עצמנו ונוכיח רק את עצמנו. כי השם יתברך מראה לך פגמים באחרים שיש בך, כדי שתוכל לתקן! ואוו איזו מתנה, אשרי האדם שמתעורר להבין זאת ולתקן בשמחה!

כמו שאומר ‘חובות הלבבות’, “מי שמפחד מאחד, לא מפחד מאף אחד, ומי שלא מפחד מאחד, מפחד מכל אחד”.  בהבנה הזו, מתקנים כל רגש שלילי, מסירים כל מכשול ופחדים!

וכמו שהתחלנו, יש בדמיון כח בונה וכח הורס. אם נדע להתבונן, להבחין מה הורס ומה בונה נדע לנתב אותו למקום הנכון לשמחה, אהבה שלום ורעות בנינו לבין בני האדם ולבין השם יתברך!  בפרשה אנחנו לומדים לסלק את המדיינים, את הכוח המדמה השלילי בראשנו.השם נתן את התורה, ספר ההנחיות למציאות הכי טובה שאפשר לתקן. השילוב בין התורה למציאות שלנו היום הוא המפתח להצליח בכל תחום חיים ולהינצל מפחדים, קנאה, עצבים ודאגות.. אלא לדבוק בשמחה, שפע ובשורות טובות!

שבת שלום ומבורכת לכולם!

בואו נשב ביחד