פרשת כי תבוא ביהדות בגבוה העניים

היו שני אחים, אח אחד חרוץ והשני עצלן. האח החרוץ, שמע שיש עיירה שהם עשירים מופלגים אך אין להם דבר אחד. אין להם בצל.

מאותה הברקה, לא התמהמה הלך לשדה, חרש, זרע, השקה, עיבד והנה לו כמויות בצלים מכובדות למכירה. אותו אח חרוץ, הגיע למלך של העיירה ואמר לו, אדוני המלך, יש לי משהו שלכך אין. משהו קטן שיכול לשדרג לך את האוכל שלך.  המלך הסתקרן ושאל מה זה? אמר לו האח, בצל.

ביקש המלך להכין תבשיל עם הבצל והתוצאה הייתה מדהימה, הוא אהב! ביקש לשלם על הבצלים עם הדבר החשוב ביותר בממלכה שלו, עם יהלומים. האח חזר לעירו עשיר ושמח.

אח שלו העצלן שמע את הדבר, בדק גם הוא וראה שאין להם גם שום. עשה את אותו מהלך, הגיע למלך והמלך אהב גם את השום. אמר לו, אני אקנה ממך את השום בעד הדבר הכי יקר שיש לי כעת בממלכה.

בעד הבצלים.

תזמון נכון מהותי להצלחה רוחנית שלנו, אנחנו מספר ימים בודדים לפני ראש השנה, היום בו הקדוש ברוך הוא שופט את כל יצורי העולם. מחליט לכל אחד ואחת על פרנסתו, ילדיו, בריאותו, איכות חייו.. מחליט את הברכה שתהיה לנו במהלך השנה הקרובה בס”ד.

זה הזמן להתעורר, להבין את התזמון ולעשות את מרב הפעולות שישכנעו את המלך לבנות בית מקדש, לרפא את החולים, לזווג את הרווקים, לפרנס בשפע את עמו.

אם אדם לא יתכונן לראש השנה, הוא יגיע ליום הגדול והקדוש בלי התרגשות מיוחדת, בלי הבנה על משמעות היום הזה, על כל שכל השנה שלו נקבעת ביום הזה.

ככל שנכין את עצמו טוב יותר, מוקדם יותר ליום הדין, לראש השנה נוכל להגיע לפסגות גבוהות יותר ולעשות את עבודתנו נאמנה, לבקש ולדאוג לצרות אחינו וכמובן לבקש טוב על ביתנו. כדי להגיע לתודעה הזו, צריך להתעורר כמה שיותר מוקדם, עדיף אתמול ולפשפש במעשים. מה עשיתי טוב? מה עשיתי פחות טוב? מה אני רוצה לשמר? מה אני רוצה לשפר?

מתוך התבוננות בחיינו, נכיר את הטוב של ה’ יתברך. נלמד להכיר את הטוב,  להיות במצב של הודיה על כל המתנות שקיבלנו ואנו מקבלים מבורא עולם. הברכה האמיתית היא לא בכך שיהיה לנו יותר כסף, הברכה היא בתחושה ובמילוי בפנים.

“וְשָׂמַחְתָּ בְכָל-הַטּוֹב, אֲשֶׁר נָתַן-לְךָ ה’ אֱלֹקֶיךָ”

כשאפשר שהסיכום של כולן הוא, “תַּחַת, אֲשֶׁר לֹא-עָבַדְתָּ אֶת-ה’ אלוקיך, בְּשִׂמְחָה, וּבְטוּב לֵבָב–מֵרֹב, כֹּל”.

אדם שמתפלל על חבריו, על הכאב של ה’ יתברך נענה תחילה.

אני ממליץ בחום, קחו על עצמכם דבר אחד קטן שתוכלו לשמח את בורא עולם: לא לדבר לשון הרע, לשמור כמה שעות שבת, לברך על המזון, להניח תפילין, טהרת המשפחה.

משהו קטן וטוב,

שנזכה לעבוד את השם בשמחה ולהתברך בכל הברכות הטובות כולן!

שבת שלום!

בואו נשב ביחד